Newsletter 1/2013

Szanowni Państwo,
Drodzy Sympatycy programu Archipelag Skarbów!

Jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni za tak duże zainteresowanie naszym programem. Celem naszych działań jest pomaganie młodzieży w znalezieniu głębokiego szczęścia oraz w budowaniu związków opartych na miłości, szacunku i życiu w wolności od nałogów. W programie Archipelag Skarbów takie szczęście symbolizuje wielka BECZKA wypełniona po brzegi SKARBEM, czyli tym, co w życiu najważniejsze i najcenniejsze.

Powierzamy w Państwa ręce pierwszy newsletter Fundacji Instytut Profilaktyki Zintegrowanej. Chcemy dzielić się z Państwem naszymi dokonaniami, planami, trudnościami, jak również przekazywać ciekawostki z naszych działań. Wszelkie uwagi dotyczące treści i wyglądu są bardzo mile widziane – chcemy, by kolejne newslettery były coraz ciekawsze i odpowiadały Państwa oczekiwaniom.

Jak minął pierwszy kwartał 2013 roku?

W pierwszym kwartale 2013 roku naszym programem zostało objętych około 3500 uczniów. Przeprowadzonych zostało również 5 diagnoz pozwalających ustalić skalę zachowań problemowych młodzieży oraz poznać pozytywny potencjał młodych ludzi. Wnioski z wyników badań ukazują nam: rodzicom, pedagogom oraz władzom, że pomimo negatywnych zjawisk, jak na przykład wczesne sięganie po pornografię, młodzież posiada bardzo duży potencjał: 84% deklaruje, że najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy o miłości i seksualności są rodzice, 63 % jest zdania, że lepiej rozpocząć współżycie seksualne będąc dorosłym, dla większości kontakt psychiczny na randce jest ważniejszy od pobudzenia fizycznego. Diagnozy są cennym źródłem wiedzy o opiniach i postawach młodzieży, dlatego coraz więcej szkół oraz władz lokalnych decyduje się na przeprowadzanie takich badań na swoim terenie.

Coraz częściej nasza działalność budzi zainteresowanie mediów.

W tym roku artykuły na temat programu Archipelag Skarbów oraz zintegrowanego podejścia do profilaktyki pojawiły się w styczniowym numerze Świata Problemów, w lokalnej telewizji oraz w Gościu Niedzielnym. Najważniejszym wydarzeniem dla nas była konferencja w Sejmie RP zorganizowana przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa pt. Odebrana niewinność: o seksualizacji i kobiet i dziewcząt we współczesnej kulturze. Dr Szymon Grzelak, prezes fundacji Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, przedstawił na konferencji wyniki naszych badań przeprowadzonych w grupie 6850 gimnazjalistów z 8 województw, ukazujące realny wpływ seksualizacji na postawy młodzieży. Wysoki poziom seksualizacji wiąże się z dwukrotnie wyższym odsetkiem myśli samobójczych zarówno wśród chłopców, jak i wśród dziewcząt, wielokrotnie częstszym korzystaniem z alkoholu i upijaniem się oraz spadkiem wieku inicjacji seksualnej. Cieszymy się, że wyniki tych badań poruszyły opinię publiczną i pojawiły się w artykułach na portalu gazeta.pl oraz w programie telewizyjnym w Superstacji z udziałem dr Szymona Grzelaka.

19 kwietnia uczestniczyliśmy w konferencji Sejmowej RP pod tytułem: Wartości do szkoły! Szkoła z wartościami. Czy dobre wartości mogą być modne? Szkoła miejscem szerzenia dobrych wartości. Chcemy brać aktywny udział w debacie publicznej na temat edukacji młodych ludzi w trosce o ich dobro i szczęśliwą przyszłość. Zapraszamy do aktualności, gdzie została umieszczona relacja z tego wydarzenia.

W pierwszym kwartale tego roku trwała ”akcja fundraisingowa” pomóż znaleźć skarb mająca na celu umożliwienie objęcia jak największej ilości młodzieży naszym programem. Bardzo nas cieszy takie duże zaangażowanie ludzi dobrej woli. Do tej pory uzbieraliśmy około 15 000 zł, za które jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni! Rocznie potrzebujemy wsparcia w wysokości ok. 110 000 zł, wobec czego liczymy na dalsze zaangażowanie i wsparcie.

Jest dla nas ogromnie ważne by jak najwięcej osób mogło dowiedzieć się o programie Archipelag Skarbów i zaangażować w pomoc młodzieży w odnalezieniu pięknej i trwałej miłości

Zapraszamy do odwiedzania naszych aktualności, gdzie na bieżąco umieszczamy informacje o ważnych wydarzeniach.

Rozwijamy się

Trenerzy ASMając na celu dobro młodzieży dbamy o ciągły rozwój oraz doskonalenie programu. Niezmiernie ważna w tej kwestii jest wymiana doświadczeń trenerskich, zdobytych podczas realizacji programów, oraz wspieranie inicjatyw naszych pracowników. Nierzadko staje się to ogromnym wyzwaniem, z uwagi na fakt, iż ośrodki trenerskie znajdują się w odległych od siebie miejscach kraju. Z radością jednak obserwujemy wzrost liczby osób zaangażowanych w rozwój i prowadzenie programu. Zależy nam na tym aby każdy mógł w pełni wykorzystać swój potencjał i zapał. W poprzednich latach formą integracji i budowania środowiska trenerów były ogólnopolskie zjazdy Archipelagu Skarbów. Widzimy, że to za mało i że przy obecnym, intensywnym rozwoju programu konieczna jest konsolidacja trenerów w regionach. W tym celu od 2013 roku rozpoczęliśmy organizację spotkań regionalnych. Pierwsze spotkanie miało miejsce w lutym w Krakowie i było skierowane do osób z regionu południowego. W kwietniu odbyło się podobne spotkanie dla trenerów z regionu centralnego i wschodniego.

Nasze plany na drugi kwartał 2013

Do tej pory potwierdzonych zostało 31 terminów realizacji programu do końca czerwca. Stale prowadzimy rozmowy w zakresie strategicznej współpracy w kwestii objęcia programem Archipelag Skarbów całych miast lub gmin w kilku miejscach Polski.

Ważnym aspektem rozwoju naszych działań jest szukanie sposobów na lepsze wykorzystanie naszych badań nad młodzieżą i nagłośnienie ich wyników. W tym celu w najbliższych miesiącach będziemy intensywnie pracować z ekspertami oraz doradcami, którzy pomogą nam w opracowywaniu i publikowaniu danych.

Jesteśmy zdumieni owocami naszej pracy. Obecny rozmach działań jeszcze dwa lata temu wydawał się czymś nierealnym, utopijnym marzeniem. Odkrywamy, że starając się czynić dobro spotykamy wspaniałych ludzi, dzięki którym różne inicjatywy stają się możliwe.

Drogi Sympatyku cieszymy się, że przeczytałeś nasz newsletter.
Z pozdrowieniami

Szymon Grzelak
Agata Balcerzak
Magdalena Lipniacka
Matteo Sala

O Fundacji


Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.