Newsletter 3/2013

Szanowni Państwo,
Drodzy Sympatycy programu Archipelag Skarbów!

Mamy przyjemność przekazać Państwu trzeci newsletter Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Chcemy podzielić się z Państwem dokonaniami i trudnościami minionego roku oraz planami na nadchodzący rok.

Na początek trochę treści z naszego programu nie tylko dla młodzieży

Podczas naszych spotkań mówimy o TYGRYSACH…

TYGRYS. To prawdziwy drapieżnik - jednocześnie piękny i niebezpieczny. We wnętrzu każdego człowieka mieszkają różne tygrysy - siły, które wybuchają z nową mocą w czasie dojrzewania. My skupiamy się na trzech: tygrysie POBUDZENIA SEKSUALNEGO, tygrysie ZAKOCHANIA, tygrysie ZŁOŚCI I GNIEWU.

Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony. Każdego trzeba oswoić - trzeba tylko wiedzieć jak!

Poniżej w skrócie wskazówki dla młodzieży i nie tylko… Jak oswajać wewnętrzne tygrysy.

2013 – retrospekcja

Skala programu Archipelag Skarbów®
2011 2012 2013
Ilość AS 69 89 159
Średnia ocena 4,58 4,74 4,64
Uczniowie 5687 10751 16600
Rodzice 2267 3285 4340
Nauczyciele 936 1984 4000

Liczby mówią same za siebie(1)! Skala naszego działania rośnie w tempie, którego nie przewidywaliśmy. Cieszy nas bardzo, że główną dźwignią rozwoju są ludzie (Partnerzy), którzy w całym kraju działają poprzez własne fundacje lub firmy i realizują Archipelag Skarbów® w różnych regionach Polski. Przy tak dużej liczbie realizacji to właśnie na Partnerach spoczywa coraz większa odpowiedzialność za sprawność organizacyjną, jak i utrzymanie odpowiedniej jakości programu. Stanowi to nie lada wyzwanie (w październiku były aż 33 realizacje!), ale jednocześnie pozwala nam na nieustanny rozwój. Partnerzy i trenerzy przejawiają coraz więcej inicjatywy w aktualizowaniu i ulepszaniu treści programu i prezentacji multimedialnej. W trosce o wysoką jakość programu zainicjowaliśmy w minionym roku spotkania regionalne i superwizyjne dla trenerów. Ruszyła również druga edycja warsztatów umiejętności trenerskich. Staramy się, aby trenerzy mieli jak najczęstsze okazje do spotkań, dzielenia się doświadczeniami, uzyskiwania informacji zwrotnych, by dzięki temu mogli doskonalić swoje umiejętności trenerskie.

Przyp. 1. Przedstawione liczby są przybliżone, ponieważ nie posiadamy jeszcze wszystkich danych z 2013 r.

Nasz głos w debacie publicznej

Oprócz rozwijania programu Archipelag Skarbów® coraz bardziej angażujemy się w debatę publiczną, służąc przede wszystkim jako głos ekspercki w różnych inicjatywach i dyskusjach. Wyróżnia nas prowadzona na szeroką skalę diagnoza zachowań problemowych młodzieży (5283 przebadanych uczniów w 2013 r., 12 279 przebadanych uczniów od 2010 r. do końca 2013 r.), która jednocześnie ujawnia ogromny pozytywny potencjał młodych ludzi. Wyniki badań oraz codzienny kontakt z tysiącami uczniów, rodziców i nauczycieli pozwalają nam formułować strategie, rekomendacje, raporty oraz ekspertyzy dla rządu, władz lokalnych, mediów i na potrzeby literatury fachowej.

Czy wiecie Państwo, że...

  • 72% młodzieży deklaruje, że najważniejszych rzeczy o MIŁOŚCI dowiaduje się od rodziców?
  • Niestety już tylko 37% młodzieży najważniejszych rzeczy o SEKSUALNOŚCI dowiaduje się od rodziców, podczas gdy większość (67%) wiedzy o seksie szuka w Internecie.
  • Jednak 84% deklaruje, że źródłem wiedzy o miłości i seksualności, któremu można NAJBARDZIEJ ZAUFAĆ są rodzice!

Zestawienie tych danych ukazuje, jak ważną rolę do spełnienia mają rodzice, również w tym bardzo osobistym obszarze, jakim jest wychowanie seksualne. Właśnie m.in. takie dane pokazujemy na spotkaniach z rodzicami, a także przy okazji debat na temat edukacji seksualnej, roli rodziców w wychowaniu dzieci, itp.

Zapraszamy do odwiedzania aktualności na naszej stronie internetowej, gdzie możecie Państwo zobaczyć wszystkie ważniejsze wydarzenia z ubiegłego roku.

Archipelag Skarbów na Facebooku

Aby wyjść naprzeciw potrzebom młodych ludzi założyliśmy profil na Facebooku www.facebook.com/Program.Archipelag.Skarbow. W przeciągu 4 miesięcy aktywnej działalności polubiło nas 1255 osób, z czego 77% to osoby pomiędzy 13 a 17 rokiem życia! Bardzo nas to cieszy, ponieważ widzimy, że młodzież identyfikuje się z treściami programu choć proponujemy inny styl życia niż kultura masowa. Serdecznie zapraszamy do polubienia nas!

Nasze plany na rok 2014

Cieszymy się, że program Archipelag Skarbów® jest coraz bardziej rozpoznawalny. Obecnie najważniejszym zadaniem dla Instytutu jest wzmacnianie fundamentów – stabilizacja struktur organizacyjnych, rozszerzenie oferty programowej oraz rozbudowa zaplecza badawczego. Zależy nam, aby jeszcze bardziej angażować się w debatę publiczną dotyczącą edukacji i profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży. W dobie różnych inicjatyw edukacyjnych i wychowawczych, które są sprzeczne z wartościami wielu rodziców, chcemy jako eksperci uczestniczyć w dyskusjach i formułować postulaty opierające się na merytorycznej argumentacji, na wynikach badań, na naszych bogatych doświadczeniach w pracy z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami. Mamy już pierwsze sukcesy w tym zakresie – braliśmy udział w konferencji w Senacie, dwóch konferencjach w Sejmie i siedmiu na szczeblu samorządowym.

Bardziej szczegółowe informacje o naszych działaniach będziemy umieszczać w aktualnościach na naszej stronie oraz kolejnych newsletterach.

Bardzo pilna prośba

Nasza strategia na przyszły rok zakłada (oprócz realizowania programu Archipelag Skarbów® – odpłatna działalność statutowa) większe zaangażowanie w rozwój zaplecza badawczego i debatę publiczną, które zazwyczaj nie wiążą się z przychodami. Ta strategia jest odpowiedzią na potrzeby, które są do nas kierowane. W konsekwencji zdajemy się jeszcze bardziej na Państwa hojność. W 2013 r. zebraliśmy od darczyńców prywatnych 24 051,68 złotych, a od fundacji lub firm - 27 684 złotych. Z naszego planu budżetowego wynika, że na kolejny rok potrzebujemy dodatkowo 128 975 złotych, z czego kwota 34 000 złotych już została zadeklarowana przez darczyńców. Potrzebujemy więc jeszcze 94 975 złotych. Mamy potrzeby i możliwości… lecz BRAKUJE nam środków finansowych, aby z tych możliwości skorzystać.

Czy mogą Państwo pomóc nam teraz poprzez małą darowiznę w wysokości 50 zł lub innej, która jest z Państwa strony możliwa?

Prosimy też o przekazanie naszej prośby bliskim osobom, którym leży na sercu troska o młode pokolenie.

Dziękujemy za każdą darowiznę!

Jesteśmy dumni i wdzięczni za to, że z roku na rok przede wszystkim dzięki zaangażowaniu wielu wartościowych, dobrych ludzi, coraz bardziej zbliżamy się do:

  • stworzenia silnego, twórczego i aktywnego środowiska profesjonalistów w dziedzinie profilaktyki zintegrowanej,
  • wdrożenia szerokiego wachlarza działań edukacyjnych i profilaktycznych o wysokiej jakości i dużym zasięgu, zaadresowanych do szkół i rodziców,
  • bycia wszechstronną i rozpoznawalną alternatywą dla liberalnych obyczajowo programów edukacyjnych i profilaktycznych,
  • bycia liczącym się głosem eksperckim w debacie publicznej.
Na 2014 rok życzymy Państwu nadziei i wiary w to, że świat dookoła nas da się zmienić na lepszy. Życzymy realizacji marzeń i pasji.

Dziękujemy!

Z pozdrowieniami

Szymon Grzelak
Agata Balcerzak
Magdalena Lipniacka
Matteo Sala

O Fundacji


Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.