Newsletter 2/2016

Szanowni Państwo,
Drodzy Sympatycy programu Archipelag Skarbów!

Cieszymy się, że możemy oddać w Państwa ręce kolejny w tym roku Newsletter Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. W czasie, w którym uczniowie cieszą się początkiem wakacji, my cieszymy się z tego, jak wiele udało się zrobić w minionym semestrze. Także i Państwo przyczynili się do tego swoją pomocą i ofiarnością.

II semestr roku szkolnego 2015/2016 to dla nas przede wszystkim:

  • dbanie o wzrost skali przy zachowaniu wysokiej jakości programu,
  • podjęcie 3-letniej współpracy z miastem Łódź,
  • stworzenie zespołu zajmującego się profesjonalną pomocą mailingową.

Skala programu Archipelag Skarbów

Młodzież nadal wysoko ocenia nasz program (na 4,8 w skali od 1 do 6). To wyraźnie pokazuje, że młodzi mają marzenia o prawdziwej miłości, szczęśliwej rodzinie czy życiu pełnym pasji, ale potrzebują, by ktoś pokazał im jak mogą te marzenia zrealizować. I my chcemy to robić! W ubiegłym roku szkolnym była ku temu okazja ponad 300 razy! Tyle realizacji programu Archipelag Skarbów miało miejsce w całej Polsce. Zostało nimi objętych ponad 30 tysięcy gimnazjalistów. Obok mogą zobaczyć Państwo mapkę realizacji AS.

Nowe miasta na pokładzie

Niezmiernie cieszy nas podjęcie stałej, trzyletniej współpracy z Łodzią. Instytut Profilaktyki Zintegrowanej wygrał dwa konkursy, ogłoszone przez Urząd Miasta Łodzi: w zakresie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz w ramach zadania Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV. W przypadku obu konkursów oferty Instytutu zostały ocenione najwyżej i zajęły pierwsze miejsca na listach rankingowych. Swoje drzwi dla Archipelagu Skarbów otworzył także Rzeszów. W marcu odbyła się tam konferencja pt. Młodzież – Rodzina – Samorząd. Siedem dźwigni skutecznej profilaktyki jako podstawa lokalnej strategii wspierania rozwoju młodzieży. Jej organizatorem i gospodarzem był Podkarpacki Urząd Wojewódzki przy współpracy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego i wsparciu finansowym Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Facebook to dla nas ważne narzędzie

Nasz facebookowy fanpage ma już prawie 7 tysięcy fanów! To głównie gimnazjaliści i licealiści – uczestnicy programu Archipelag Skarbów, którzy utożsamiają się z naszym programem. Po prywatnych wiadomościach i publicznych komentarzach, które pojawiają się na naszym profilu, widać, że treści o których mówimy na programie (życie zgodne z wartościami, potrzeba szacunku w relacjach, prawdziwa miłość, życzliwość, zdrowy styl życia), zapadają głęboko w ich serca, skłaniają do refleksji i zastanowienia się nad tym, co jest naprawdę ważne.

Oprócz zdjęć grupowych dostajemy też wiele informacji, że nasze opaski z napisami POMYŚL oraz SZANUJ cieszą się dużą popularnością. Te proste gadżety podtrzymują nasz profilaktyczny przekaz.

Zauważyli Państwo na jednym z powyższych zdjęć żółty lejek? Nie znalazł się on tam przypadkowo! W programie Archipelag Skarbów posługujemy się różnymi symbolami. Część z nich już Państwu przedstawialiśmy. Pora więc na kolejny. Zwykły kuchenny lejek niesie za sobą poważne i głębokie przesłanie.

W Kancelarii Prezydenta RP, MZ i KEP

Oprócz codziennej pracy z młodzieżą, bardzo ważne są dla nas działania podejmowane na rzecz mądrej polityki prorodzinnej i wychowawczej. Chcemy uświadamiać decydentom, że ich decyzje mają bezpośredni wpływ chociażby na przyszłą sytuację demograficzną Polski. W oparciu o nasze badania naukowe i doświadczenie pracy z młodzieżą, proponujemy odpowiednie kierunki działania. Dr Szymon Grzelak o związku polityki młodzieżowej z kwestiami demograficznymi mówił podczas debaty zorganizowanej przez Biuro Dialogu i Inicjatyw Społecznych przy Kancelarii Prezydenta RP.

O Vademecum skutecznej profilaktyki, znaczeniu zintegrowanego podejścia i zagrożeniach związanych z seksualizacją dr Grzelak rozmawiał także z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem oraz Ministrem Jarosławem Pinkasem, w kontekście prac nad ulepszaniem Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Bardzo cieszy nas fakt, że zgłaszane przez nas uwagi zostały uwzględnione i znajdują się w tym ważnym strategicznie dokumencie, który ukaże się w najbliższych tygodniach.

Prezentację dotyczącą Archipelagu Skarbów oraz naszego podejścia do profilaktyki wygłosił także dr Grzelak podczas 373 plenarnego posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przyjęli nasze działania z życzliwością i dużym zainteresowaniem.

Archipelago of Treasures na ŚDM w Krakowie

Naszą uwagę w ostatnim czasie skupia Festiwal Młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca w Krakowie. Z myślą o młodych liderach z całego świata przygotowujemy specjalne warsztaty Love and Sexuality – How to Guide Youth Towards a Happy Marriage and Family These Days (Miłość i seksualność – jak w dzisiejszych czasach prowadzić młodzież ku szczęśliwemu małżeństwu i rodzinie). Przetłumaczenie licznych materiałów Archipelagu Skarbów na język angielski jest dla nas ważnym przygotowaniem do współpracy międzynarodowej. Zależy nam na tym, by nasza strategia i zintegrowane podejście do profilaktyki mogły być owocnie wykorzystywane w innych krajach.

Bardzo ważne jest dla nas dotarcie do ludzi, którzy chcą realizować misję dla młodych. W tym miejscu chcielibyśmy więc prosić Państwa o pomoc w dotarciu do jak największej liczby osób potencjalnie zainteresowanych naszym warsztatem. Czy mogliby Państwo zaprosić swoich znajomych ze świata, którym bliska jest nasza działalność? Można to zrobić za pośrednictwem Facebooka (udostępniając wydarzenie, które znajduje się pod tym linkiem) bądź drogą mailową (przesyłając informacje o wydarzeniu i link do niego).

Chcemy mocno podkreślić, że nasze zaangażowanie w to wielkie wydarzenie jakim są Światowe Dni Młodzieży i przygotowanie profesjonalnego czterogodzinnego warsztatu w języku angielskim jest możliwe tylko dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców. To dzięki Państwa pomocy możemy działać na taką skalę i przekazywać naszą misję osobom z całego świata!

Plany na jesień 2016

Czy wiedzą Państwo, że Archipelag Skarbów ma już 10 lat? W nadchodzącym roku szkolnym planujemy przeprowadzić szeroko zakrojone badania ewaluacyjne. Poprzednie miały miejsce 8 lat temu. Po upływie tego czasu chcemy potwierdzić oraz pogłębić naszą wiedzę dotyczącą skuteczności programu w poszczególnych obszarach profilaktyki. Pomoże nam to lepiej przygotowywać trenerów do pracy z młodzieżą, udoskonalać program oraz umożliwi nam bycie jeszcze bardziej wiarygodnym i kompetentnym partnerem do współpracy z agendami rządowymi i samorządowymi.

Na koniec

Wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez Państwa pomocy i ofiarności. Ogromnie dziękujemy za każdą złotówkę przelaną do tej pory na nasze konto! Aby zintensyfikować nasze działania prosimy także Państwa o dalsze wsparcie. Bez Państwa pomocy nie będziemy w stanie dalej działać na tak dużą skalę! Każda darowizna ma dla nas znaczenie – pomaga nam budować lepszą rzeczywistość – pracować na rzecz mądrego wychowania młodzieży czy promować wartość rodziny – jednym słowem podejmować działania istotne dla naszego społeczeństwa. Każda darowizna jest jednocześnie kredytem zaufania, który spłacamy wobec naszych darczyńców i utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy jest w Państwa ocenie ważne i potrzebne.

Na czas wakacji życzymy Państwu udanego odpoczynku!

Szymon Grzelak
Agata Balcerzak
Magdalena Lipniacka
Paweł Gwóźdź

O Fundacji


Nasza strona, jak kaźda inna, korzysta z plików COOKIE.
Wykorzystujemy je głównie do tworzenia statystyk oglądalności strony.
Korzystając z tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie przez nas plików COOKIE.